Kam odlétly husice a berneška?

2. dubna 2010 v 21:11 | Rodman |  Mimo mísu...
Dneska nám napadlo asi 15 čísel sněhu,tak mě to tak znechutilo že jsem ani nevytáhl paty z domu.Radši jsem brouzdal po netu a pátral jsem kam nám odletěli husice nilské a berneška velká z Tovačova kde byly pozorovány během minulého týdne.Neberte to tak že to musí být zrovna takhle,vlastně je to jen taková moje doměnka na základě informací,které jsem zjistil.

Berneška velká přilétla 23.3.(J.Šírek),poslední pozorování je pak z 27.3.(L.Greplová).Na maďarských stránkách jsem zjistil,že se 1 exemplář objevil 300 km jihovýchodně na Dunaji v Budapešti 28.3. a na lokalitě se zdržuje dodnes(2.4.).Je možné že se jedná o téhož ptáka,nikde v okolních státech jsem nenašel výskyt jiného kusu a odpovídal by tomu i časosled.Doufám tedy,že nám jí maďaři nehodí do guláše a že se třeba zase někdy vrátí,když už mi tentokrát o fous ulítla.Tady jsou nějaké fotky maďarských kolegů z birding.hu.
Berneška velká
Kanadai lúd
Branta canadensis

Husice nilské se podle české databáze pozorování objevily na Tovačově poprvé 22.3.(J.Šírek),poslední pozorování 28.3.,kde jsem je pozoroval během celého odpoledne.Přibližně v 18:15 se zvedly z hladiny a odlétly směr SZ.Ani po 15ti minutách se neobjevily a já jsem z lokality odjel.Poté se objevily dvě husice 30.3.ve vzdálenosti cca 220 km SZ v Libereckém kraji na lokalitě zvané Písečák u Příšovic(J.Feřtová).Tady jejich stopa v ČR končí.Pokud to tedy byly skutečně tovačovské husice,směr tahu by napovídal odletu někam na německo-nizozemsko-dánské pomezí,kde tito ptáci hnízdí již v počtu 5000 párů.
Husice nilská
Husice nilská je rozšířená v celé Africe jižně od Sahary. Je jedním z nejběžnějších zástupců vrubozobých ptáků v Africe a zároveň jde o jednu z nejhojněji rozšířených subsaharských husic, zejména ve východní a jižní Africe. Dříve hnízdila i na Blízkém východě a jihovýchodní Evropě. V období dešťů táhne až do severní Afriky - Alžírska, Tuniska nebo delty Nilu. Délka těla je 63 - 73 cm a hmotnost 1,9 - 2,5 kg. Jde o dlouhonohého ptáka se zavalitým tělem s postavou mezi kachnou a husou. Kryt křídel a záda jsou hnědá, krk a hruď převážně šedá, letky bílé a kolem oka mají tmavý oční kroužek. Zobák je růžovočervený s tmavým lemem u kořene a běháky tlumeně růžovočervené. Na hrudi je tmavě hnědá skvrna.
Husice egyptská obývá mokřady, travnaté biotopy, vyskytuje se i v horách. Vyhýbá se pouze pralesům, rozsáhlejším lesů a pouštím. Žije v hejnech a v době rozmnožování v párech. Hnízdí na zemi v trávě, pod stromy nebo mezi vegetací. Snáší 5 - 12 vajec, na kterých sedí 28 - 30 dnů. Mláďata vodí oba rodiče, vzletná jsou po dvou měsících a dospívají do dvou let. Rodinka se často zdržuje pohromadě i několik dalších týdnů a měsíců.
V 17. století byla dovezena na britské ostrovy,odkud se rozšířila do Německa a Nizozemska.Její šíření pokračuje i nadále a tak se jednotliví ptáci občas vyskytují i u nás.
 


Komentáře

1 Ritchi Ritchi | Web | 5. dubna 2010 v 13:35 | Reagovat

Ahoj Rodmane,
S berneškama jako by se letos roztrhl u nás pytel a hlavně bernešek bělolících bylo pozorováno více na několika lokalitách.
Jinak k těm husicím nilským. Co vím, tak u těchto husic je myslím už doleženo našem území hnízdění a podobně jako u husic liščích se s něma začneme čím dál více potkávat v terénu.
Ať se daří!

2 Ritchi Ritchi | 5. dubna 2010 v 13:40 | Reagovat

Ještě bych dodal, že nejspíš u nás hnízdící pár nafotil pan Dušan Boucný a jsou k náhledu na Birdphoto.cz

3 Rodman Rodman | 5. dubna 2010 v 20:43 | Reagovat

Jo,pytel se roztrhl,jenom vždycky jinde než jsem byl já:)Letos mám jenom toho křížence z VDNM a tahle mi o den unikla!
O husicích jsem to fakt nevěděl,že už zahnízdily i u nás,tak jsem zas o fous  chytřejší.Navíc tenhle víknd byly na Tovačově znova,tak už tomu přestávám chápat ouplně,třeba taky chtějí zůstat...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama